Autor:
Anna-Kati Pahker

Valminud on teadusaladeülese ja -vahelise koostöö juhend teadlastele

Tartu Ülikooli sotsiaalteaduste valdkonna dekanaadi ja kestliku arengu keskuse eestvedamisel on valminud teadlastele mõeldud juhendmaterjal selle kohta, kuidas teha teadusaladevahelist ja -ülest uurimistööd. 

Maailmas üha süvenevad kobarprobleemid nõuavad lahenduste leidmiseks senisest tihedamat koostööd nii eri eluvaldkondade kui ka teadusalade esindajate vahel. Selline uurimistöö on aga meetodite poolest märksa keerukam kui kindla eriala piires sündiv teadus. 

Sotsiaalteaduste valdkonna dekaan Margit Keller tõdes, et kuigi Eestis on erialadevahelise teadustöö kogemust omajagu, pole seda süsteemselt analüüsitud. Selle lünga täitmiseks valmis sotsiaalteaduste valdkonna dekanaadi eestvedamisel analüütik Anna-Kati Pahkeri käe all juhendmaterjal, mis on toeks teadlastele, kes soovivad oma uurimistöös ületada erialadevahelisi piire. „Loodud juhend aitab neil oma otsingutes selgust luua ja pakub rahvusvaheliste allikate põhjal näpunäiteid inter- ja transdistsiplinaarse teadustöö võttestiku kasutamise kohta,“ selgitas Keller. 

Juhendmaterjal toetab teadlasi, kes said inspiratsiooni novembris toimunud konverentsil „Sillad teadusalade ja ühiskonna vahel. Miks ja kuidas teha eri valdkondi ühendavat teadustööd?“ ning sooviksid saadud teadmisi oma töös kasutama hakata. Konverentsi avaettekandes tutvustati muu hulgas Hollandi ülikoolide koostöökeskuse Centre for Unusual Collaborations kogemusi, mis pakkusid sügisel kõneainet ka ajakirja Nature veergudel. Kestliku arengu keskuse veebilehel asuvasse juhendisse on rahvusvahelistest allikatest koondatud teoreetiliste käsitluste kõrval lisatud ka Tartu Ülikooli teadlaste kogemuslugusid. 

Et juhendist saadud teadmisi kohe praktikasse rakendada, on võimalus juba 12. veebruaril osaleda teadusrahastuse infopäeva „Grandimüks 2025“ töötoas, kus võetakse tähelepanu alla teadusaladeülese ja -vahelise koostööga seonduv. 

Tutvu juhendmaterjaliga kestliku arengu keskuse veebilehel. 

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!
Veekaitsemeetmed

Tartu Ülikooli loodusteadlased aitavad parandada Lääne-Eesti veekogude seisundit

Keraamilised ühikrakud

Keemia instituudis loodud täiskeraamiline elektroodmaterjal hõlbustab rohevesiniku tootmist

vihmasadu

Üksikhinged ja vananev rahvastik pakuvad päästjatele uusi katsumusi